دانلود فیلم آموزشی کدگذاری و کدگشایی دنباله های DNA برای تصویر به همراه سورس و پیاده سازی در متلب

دانلود فیلم آموزشی کدگذاری و کدگشایی دنباله های  DNA برای تصویر به همراه سورس و پیاده سازی در متلب

کدگذاری و کدگشایی DNA برای تصویر

یک  رشته DNA شامل چهار باز اسید نکلئوتید A (آدنین)، C  (سی توزین)، G (گوانین)، T (تیمین) می باشد، بطوریکهA , T مکمل هم، و G , C مکمل یکدیگر می باشند. از آنجا که در باینری، ۰, ۱ مکمل یکدیگر می باشند، بنابراین ۰۰ , ۱۱ باهم و همچنین ۰۱, ۱۰ نیز باهم مکمل می باشند. برای ۸ بیت تصاویر خاکستری، هر پیکسل می تواند به عنوان یک دنباله DNA نشان داده شود که طول آن ۴ است. برای مثال، اگر مقدار اولین پیکسل تصویر اصلی ۱۷۳ باشد، آن را به دنباله باینری (۱۰۱۰۱۱۰۱) تبدیل کنیم، با استفاده از قاعده کد گذاری DNA می توانیم دنباله DNA را به صورت (GGTC) دریافت کنیم. بطوریکه ۰۰,۰۱,۱۰,۱۱ به ترتیب نشان دهنده ی A=00, C=01, G=10, T=11 هستند. جدول (۱) قوانین نگاشت کدگذاری و کدگشایی برای دنباله DNA را نشان می دهد. برای نمونه، اگر مقدار یک پیکسل با سطح خاکستری ۱۵۷ باشد، معادل باینری آن (۱۰۰۱۱۱۰۱) بوده و کد DNA  این مقدار باینری برای همه ۸ قوانین در جدول (۱) به صورت زیر می باشد[۱۴]:

Rule 1 (CGTG), Rule 2 (GCTC), Rule 3 (CGAG), Rule 4 (GCAC), Rule 5 (ATGT), Rule 6 (TAGA), Rule 7 (ATCT) , Rule 8 (TACA).

کدگذاری و کدگشایی DNA برای تصویر

قوانین کدگذاری و کدگشایی DNA برای تصویر

یکی از مواردی که اخیرا در زمینه رمزنگاری تصویر بسیار محبوبیت پیدا کرده است رمزنگاری تصویر مبتنی بر کدگذاری و کدگشایی دنباله های DNA است.

بخش اول این فیلم آموزشی بر روی مفاهیم اولیه و چگونگی کدگذاری و کدگشایی دنباله های DNA پرداخته است.

در این فیلم آموزشی چگونه یک تصویر را از وردی دریافت کنیم و سپس تصویر به دنباله های باینری و آنگاه با استفاده از قوانین کدگذاری DNA به دنباله های DNA تبدیل گردد در محیط متلب به صورت خط به خط سورس آموزش داده شده است.

همچنین در این فیلم آموزشی چگونگی کدگشایی دنباله های DNA به دنباله های باینری و سپس دهدهی بصورت خط به خط در سورس آموزش داده شده است.

 در این بخش پیاده سازی  نحوه ی کدگذاری و کدگشایی تصویر به دنباله های DNA در محیط Matlab توسط متخصص  رمزنگاری تصویر پیاده سازی شده  آموزش داده شده است. 

  مشخصات فایل

 عنوان: فیلم آموزشی کدگذاری و کدگشایی دنباله های  DNA برای تصویر به همراه سورس و پیاده سازی در متلب

 فرمت فایل : سورس در متلب +فیلم آموزشی

حجم فایل: ۳۰ مگابایت

این فیلم آموزشی توسط متخصص رمزنگاری تصویر، تئوری آشوب و پردازش تصویر تهیه و ارائه شده است.

در صورت تمایل شما می توانید سورس پیاده سازی این مقاله در متلب را به قیمت ۲۹۰۰۰ تومان از سایت دنیا فایل دانلود نمایید.

 

۱ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

فرستادن دیدگاه

گواهی پرداخت آنلاین سایت دنیا فایل

پرداخت آنلاین سایت دنیا فایل توسط شرکت زرین پال انجام می‌شود. در صورت بروز هرگونه مشکل پیش آمده در هنگام خرید با ایمیل contact-us@donyafile.ir در میان بگذارید.